Kimsenin Küle İhtiyacı Yok Mu?


Soruyorum size kimsenin küle ihtiyacı yok mu?

Ne güzel söz değil mi? “komşu komşunun külüne muhtaçtır.” Bu atasözünün anlamını bilmeyenler için gelin hikayesinden biraz bahsedelim.

“Aynı köyde yaşayan Ayşe ve Fatma isimli iki komşu her işinde birbirine yardımcı olan çok yakın iki dosttur. Fatma’nın sahip olduğu üzüm bağlarında kış geldiğinde gübrelemek için kül kullanılırdı. Bir gün Fatma ve eşi evdeki tüm külleri arabaya yükleyip küçük tarlalarına giderler ve tarlayı güzelce temizledikten sonra asmaların altına külleri gübre olarak dökerler.

Son 3 ağaca geldiklerinde külleri biter ve eşinin üzülmesine dayanamayan Fatma hanım hemen at arabasına binip komşusu Ayşe’den kül istemeye gider. Ayşe karşısında gördüğü Fatma’nın derdini dinler ve ona evde olan külleri verir.”

Bu hikayeden çıkartılacak ders aslında çok basit. Kime ne zaman muhtaç olacağınız belli olmaz. Siz siz olun komşularınıza ve komşuluk ilişkilerinize sahip çıkın.

Ben bu yaşıma kadar 5 farklı şehirde toplam 34 ayrı evde yaşayan kiracı bir ailenin ortanca çocuğu olarak, gözlemlerime dayanarak şunu söyleyebilirim. En son 2007 yılında yaşadığımız evde komşumuz vardı.

Eskiden insanlar apatmana taşınan birisi olduğunda hoşgeldine gelir, çay, börek, kek gibi şeyler ikram eder ve tanışırlardı. Haftasonları bir araya gelip sohbet ederlerdi. Gündüz hanımlar birbirlerine gidip çay içerlerdi.

Komşuda pişer bize de düşer.
Komşuluk değeri.

 

Ne oldu bize?

Neden komşuluk gibi güzel bir değeri, bu kadar kolay bir şekilde unuttuk?

Teknoloji mi oldu bize komşuluğu unutturan yoksa zaten meyilli miydik unutmaya?

Komşuda pişer bize de düşer.
Komşuda pişer bize de düşer.

Şu an oturduğum sitede 40 küsur aile var sorsanız hiçbiri bir birini tanımıyor. Sadece bulunduğum site de değil, Türkiye’nin tamamında durum aynı. Elbette vardır yine, daha çok anadolu tarafında komşuluk ilişkileri ama batıda durum gerçekten çok vahim.

“Ev alma komşu al” diye bir söz var anlamı çok açık senin ihtiyacın ev değil dostum, komşu. Ev dediğin 4 duvar beton. Komşun olmadıktan sonra yalnız başına o evde mutluluğu bulamazsın.

“Komşuda pişer bize de düşer.” Bu kelimenin özü paylaşımdır. Paylaşmanın ne kadar güzel bir duygu olduğunu bilmeyenlere üzülüyorum. Aslında komşuluk ilişkilerinin bitmesinde en büyük faktör de budur.

İnsanların paylaşacak bir şeyi kalmadı.

 

Your reaction?
Fantastik Fantastik
1
Fantastik
Mükemmel Mükemmel
2
Mükemmel
İlginç İlginç
0
İlginç
Eksik Eksik
0
Eksik
Berbat Berbat
0
Berbat
Aşık Oldum Aşık Oldum
0
Aşık Oldum
Eğitici Eğitici
0
Eğitici
Bilemedim Bilemedim
0
Bilemedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in